Dzień Dziecka Utraconego

Na całym świecie 15 października jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. W Garwolinie pogrzeb 69 martwo urodzonych dzieci w szpitalu powiatowym odbył się w kolegiacie Przemienienia Pańskiego.

Liturgii żałobnej przewodniczył proboszcz garwolińskiej parafii MB Częstochowskiej ks. kan. Stanisław Małek. - Dzisiaj, drodzy rodzice, tak przedwcześnie utraconych dzieci, chcemy jednoczyć się w waszym bólu i chcemy wyrazić, że ten ból rozumiemy. Nie chcemy pocieszać was w ten sposób, że czas uleczy ranę serca, że czas ukoi, że wszystko jeszcze przed wami. Jeśli kogoś się kocha, to się nigdy o nim nie zapomina, a my, jako ludzie wiary, a do tego nie trzeba nawet i wiary dzisiaj, bo nauka potwierdza to stanowisko Kościoła od początku głoszone, że życie człowieka rozpoczyna się od chwili poczęcia i bez względu ile ma dni, miesięcy czy lat- to człowiek, a człowieka należy zawsze, bez względu na jego fazę rozwoju, należy otoczyć szacunkiem i miłością - mówił w homilii kapłan. Zaapelował też do rodziców, by zawsze pamiętali o swoich przedwcześnie, niespodziewanie zmarłych dzieciach, „zawsze niech one będą miały miejsce w waszym sercu i w historii waszej rodziny, zawsze niech towarzyszy ta serdeczna pamięć i wdzięczność za ich dar”.

Kapłan zwrócił uwagę, że mówi się o dzieciach, które odeszły zanim zobaczyły ten świat, jako dzieciach utraconych, ale nie na zawsze. - My, ludzie wiary patrzymy w perspektywie wieczności i ożywia nas nadzieja, że tam, gdzie oni dzisiaj już są, to my dopiero pielgrzymujemy, idziemy w tym samym kierunku i przyjdzie czas, że się z nimi spotkamy w Domu Ojca - mówił, zaznaczając, że w ten dzień Kościół przypomina rodzicom, których dotknęła śmierć swoich dzieci, tę radosną, pełną nadziei prawdę, że one żyją w Bogu.

Po nabożeństwie, na cmentarzu parafialnym symboliczna trumienka została umieszczona w kolumbarium.

W uroczystości pogrzebowej udział wzięli m.in. przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Garwolinie i  działającego przy parafii Przemienienia Pańskiego Stowarzyszenia Rodzina Rodzinie.

źródło: www.podlasie24.pl
zdjęcia: W. Jaroń